Poziv k ureditvi razraščene obcestne vegetacije

Preglednost cest in drugih prometnih površin je osnovni pogoj za zagotavljanje prometne varnosti, kar je tudi ena izmed nalog Komunale Izola, kot vzdrževalca javnih kategoriziranih občinskih cest. Pri tem ugotavljamo, da marsikje težave povzroča vegetacija (žive meje, veje grmovnic in dreves), ki sega iz lastniških zemljišč na cestišča in pločnike. Slednja ovira in zmanjšuje varnost udeležencev v prometu, poleg tega pa predstavlja potencialno nevarnost za poškodbe pešcev in kolesarjev ter nastanek materialne škode na vozilih.

Rastline in drevesa, ki se razraščajo ob prometnih površinah je zato potrebno redno preverjati in po potrebi obrezovati ne glede na letni čas.

Ker je tudi v tem času ob cestah zaslediti veliko prekomerno razraščene vegetacije, pozivamo lastnike in najemnike zemljišč neposredno ob cestiščih, da izpolnijo svojo dolžnost ter rastlinje uredijo tako, da bo zagotovljen neoviran prostor nad in ob prometni površini, da bo vidna in dostopna prometna signalizacija, prometna oprema ter cestne naprave in ureditve. V skladu s predpisi je potrebno zagotoviti oz. upoštevati, da:

• višina žive meje ne presega višine 75 cm od nivoja vozišča,
  • so drevesa ob cestah obrezana tako, da je prosta višina nad cesto najmanj 4,5 m,
  • je grmičevje ali drevje po širini obrezano najmanj do zunanjega roba bankine, kjer bankine ob cestišču ni, pa najmanj 1 m od roba asfalta ceste (slika spodaj),
  • je prepovedano postavljati ograje, zasaditi živo mejo, drevje, trte ali druge visoke nasade ali poljščine, ki bi ovirale preglednost cestišča.

Zeleni rez, ki nastane ob obrezovanju, lahko uporabniki storitev Komunale Izola brezplačno oddajo, tako, da:

• zeleni rez sami odpeljejo na Zbirni center (od ponedeljka do petka med 8. in 17. uro ter sobote od 9. do 12. ure),
  • naročijo dostavo 5 m3 zabojnika (naročilo na zbirnicenter@komunala-izola.si ali na tel. št. 05 66 34 928 v času uradnih ur),
  • naročijo odvoz z manjšim tovornim vozilom (naročilo na odvozi@komunala-izola.si ali na tel. št. 05 66 34 936 v času uradnih ur).

Občanom se vnaprej zahvaljujemo za odstranitev moteče vegetacije ter s tem izkazano skrb in prispevek k zagotavljanju prometne varnosti v naši občini, nenazadnje pa tudi za urejenost in s tem lep izgled okolja.